AKTUALNOŚCI

23 maja 2024

 Wróć do strony głównej

Dzisiaj opublikowano wstępne dane S&P PMI z USA za maj, które były znacznie lepsze od oczekiwań. Teoretycznie nie powinno to budzić obaw na rynkach, ale praktyka pokazuje co innego. Zarówno PMI dla usług, przemysłu, jak i wskaźnik zbiorczy zanotowały wzrost.

Podobnie, liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była znacznie niższa od prognoz.

Dane te zmniejszyły obawy o recesję, ale jednocześnie wywołały niepokój na Wall Street związany z możliwymi jastrzębimi posunięciami bankierów centralnych. Jerome Powell i jego koledzy z Rezerwy Federalnej otrzymali dodatkowe argumenty, by zrezygnować z łagodnych komentarzy. Dyskusja o neutralnej stopie procentowej prawdopodobnie nabierze nowego tempa. Niektórzy członkowie Fed spekulowali już wcześniej, że może ona być znacznie wyższa niż zakładano. To sugeruje, że obecna restrykcyjna polityka Fed może nie wystarczyć, aby osiągnąć cel inflacyjny na poziomie 2%.
 

Reakcją rynków było wyraźne osłabienie kryptowalut, złota i akcji notowanych na giełdach. Inwestorzy oczekują pierwszych obniżek stóp dopiero w grudniu. To długi okres, w którym niektórzy mogą zacząć spekulować, że przedłużający się cykl Fed może spowodować długoterminowe szkody w gospodarce. W skrócie – im dłużej Fed utrzymuje wysokie stopy, tym wyższy będzie odłożony w czasie koszt tej polityki.
 

Rynki kryptowalut czekają dzisiaj na decyzję SEC dotyczącą spotowych funduszy ETF na Ethereum. Prawdopodobnie agencja Genslera ogłosi swoją decyzję po zamknięciu rynku w USA, w godzinach popołudniowych czasu amerykańskiego, co miało miejsce również w przypadku ETF-ów na BTC zatwierdzonych 11 stycznia tego roku.
 

Wstępne dane S&P PMI ze Stanów Zjednoczonych za maj pokazały znaczną poprawę. Dobre wyniki, niekoniecznie dobra wiadomość Do tej pory listopad był uważany za pewny termin obniżek stóp procentowych. Traderzy wycofali też zakłady na cięcia stóp wczesną jesienią. Dzisiejsze PMI Composite wyniosło 54,4 wobec oczekiwanych 51,1 i poprzedniego wyniku 51,3. Rynek spodziewał się spadku, a zamiast tego zanotowano gwałtowny wzrost. PMI usług wzrosło do 54,8, gdzie oczekiwano spadku do 51,2, przy poprzednim wyniku 51,3. Nawet PMI przemysłu okazało się lepsze niż prognozy, osiągając niemal 51 wobec oczekiwanych 50. Perspektywa luzowania polityki monetarnej w USA oddaliła się, a Rezerwa Federalna może ponownie przyjąć jastrzębie stanowisko.
 

W związku z możliwością kolejnych jastrzębich komentarzy i (być może) powrotu dyskusji o podwyżce stóp w tym roku, rynki zaczęły zmieniać swoje pozycje. Aktywa uznawane za ryzykowne lub pro-cykliczne tanieją. Spada również cena złota i srebra, metali szlachetnych historycznie odwrotnie skorelowanych z indeksem dolara amerykańskiego. Wskaźnik PMI Composite wzrósł dziś do poziomów niewidzianych od 25 miesięcy. To jednak nie jedyny problem globalnych inwestorów. W Cieśninie Tajwańskiej trwają manewry wojskowe chińskiej armii. Wczoraj chińscy regulatorzy podjęli kolejne kroki wymierzone w amerykański kompleks wojenno-przemysłowy.

Na Bitcoinie, Złocie i Indeksach widać mocne spadki. Warto śledzić obecną sytuację przy rosnącym Indeksie DXY.



 

Spadki na rynku kryptowalut

Informacje zawarte na tej stronie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani zapewnienia zysków. Zawsze pamiętaj o ryzyku związanych z inwestycjami w kryptowaluty oraz konsultuj się z profesjonalnym doradcą finansowym, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości."